Poslední diskuse
Kontakt

721094417 

Lov lehkou a Ultra lehkou přívlačí na našich vodách

2.5.2012 NOVINKA Sekce A, Trvalý odkazMožná si zase někdo řekne,, zase nějaký článek o přívlači‘‘ ale při těchto zimních večerech jsem se rozhodl ze se s vámi podělím o mé způsoby lovu, taktiky a druhy nástrah, na které chytám.

 

A teď  jak začít? Asi začnu výbavou, a pak se dopracuji až k  technice. Na lov jemnější  a nebo UL přívlačí nejraději používám tyto oblíbené pruty :Norstream Areal Jäeger 198 cm 3-10g. Dragon Guide select Tiny 2,75m  2-10g  a pezon a michel specialist trout 2-7g, 180cm. Navijáky doporučuji menších velikostí 1000, 1500 ,2500. Momentálně mi nejvíce vyhovují Shimano twin power FC 2500,Daiwa Bradia 2506 a Shimano Stella 2500.

 A teď už vlasce a šňůry. Používám vlasce průměru 0,10 – 0,18 (např. Colmic Axial, Stroft GTM, Asso Ultra,  a šňůry  půměru 0,04 – 0,06 ( Fireline, Sufix,Dragon). !!! Při použití silných vlasců nebo šňůr,  nástraha nepracuje tak jak má  a nenahodíte do takové vzdálenosti!!! Dbejte na správné naplnění cívky vlascem či šňůrou, budete mít delší nadhozy.

 

 

Nástrahy

 Nástrahy každý používá jiné,někdo gumy, někdo woblery a třpytky a někdo zase třeba nástrahy z peří( streamery, lurky).

 Osobně chytám na vše, od třpytek, plandavek až po woblírky,marmyšky a streamry. Nejvíce v oblibě mám však gumové nástrahy typu nymfy, micro smáčky a dnes i malé jigstreamery. Při lovu ryb na gumovou nástrahu, ať už na twistera,nymfu, kopyto nebo smáčka má vše rybář ve svých rukách, On je ten kdo ovládá chod a tak si může ,,Diktovat‘‘. To podle mne např. u třpytky tolik nejde. Ale záleží na okolnostech, někde třpytky doslova žerou. Z nástrah nejraději používám smáčky (Redbass, Berkley,Balzer) , nymfy (Berkley a i neznámé firmy),  kopyta a banja (Relax, Manns, BlueFox) . Co se týče nástrah tak vám poradím jeden fígl, který určitě už mnoho z vás zná. Pokud se vám zdají vaše nástrahy příliš tuhé, tak je dejte do hrnce s vodou a převařte je, je to parádní,  a nástrahy až 2x více změknou POZOR ( nepřevařovat nástrahy bio , uplně se vám rozvaří) .A pak pracují podle představ. Důležitou roli hraje dobře zvolená jigová hlavička úměrná nástraze (velikostí i vahou)

 

 

 

,,Hot spots‘‘

 Neboli horká místa , jsou místa kde se většinou ryby nacházejí. Jsou to většinou zlomy dna, spadlé stromy, potopené konstrukce, pilíře mostů. Zkrátka  ryby jsou zpravidla  všude tam kde je to jiné . Obvykle když na takovémto místě jsou ryby zaberou takřka okamžitě po prvních nahozeních, ale nemusí to být pravidlem. Na osvědčených místech se někdy vyplatí setrvat, jak už se mi několikrát potvrdilo.

 

Samotný lov

 Každý zná tu natěšenost na to jít si k vodě zaházet, tak vám možná poradím, možná ne. Já osobně chytám nejradši na hloubce cca do 2m. Tam se mi totiž nejlépe vodí nástrahy. Nejčastěji lovenými rybami na UL přívlač jsou jelci, okouni, boleni a někdy i draví perlíni. Nástrahu vedu podle druhu ryb kterou hodlám lovit a nebo podle ročního období. Okoun – když je malý tak je snadno ulovitelný,, s roztoucí velikostí se jeho ostražitost zvyšuje a už nechňapne po všem co se hýbne. Ulovit okouna přes 40cm je podle mne na přívlač už trošku umění.  Candát – Je velmi náladová ryba a za určitého počasí se dá ulovit i několik kousků za den a jindy se zase můžeme snažit sebevíc a neulovíme ani jednoho.Ale to už je rybářská alchymie o zkoušení a trávení dnů u vody.  

 

Čarovní candáti

Jednoho letního rána jsem se vydal na ryby , že půjdu na okouny.Sbalil jsem se asi v 6 hodin ráno a vyrazil, kolem 6:15 h jsem byl na místě. Rozbalil prut a začal ,,oťukávát‘‘ dno. Asi sedmý nához jsem dostal do prutu menší drbaneček a vyklubal se z toho menší candát. Po dalších asi třech náhozech se to opakovalo a byl s toho pěkný okoun. Poté jsem na tomto místě už nic neulovil. Tak jsem se přesunul na další místo mezi rákosem. Vyměnil nástrahu za zelené micro banjo a začal prohazovat. Setrval jsem na tomto místě asi 20 minutek a zatím bez záběru, ale z ničeho nic začalo jemně poprchávat a tak jsem na místě zůstal a vyplatilo se .Asi ve 2 m od břehu se nástraha tak divně zadrhla a tak jsem přisekl. Je to ryba !! Chvilku se vzpírá, a kope do vlasce a po několika minutách se u břehu objevuje krásný candát. Podeberu ho, změřím a vyfotím. Má 66 cm.na 0,12 vlasec nádherný boj. Paráda. Říkám si . a pokračovalo to nějak podobně. Za to dopoledne jsem zdolal jěště 5 candátů podobné velikosti. Ale druhý den? Jako když utne. Brali pouze okouni . Jasný důkaz náladovosti candátů .

 

Doufám že jsem vás alespoň trošku seznámil s lehčí přívlačí a nástrahami a vybavením. Přeji mnoho krásných úlovků a dnů strávených u vody. Pro informace například  o vybavení nebo o nejasnostech v článku se na mě obraťte na emailu: marekdundr@seznam.cz nebo na telefonním čísle 721094417

 

 

 

  Doufám že se vám článek líbil a někdy zase napíšu.  S pozdravem Marek Dundr

 

Průměrná známka: 1,82

Komentář ke článku (2)

Kontakt (do panelu)

2.5.2012 NOVINKA Trvalý odkaz

721094417 

O blogu

2.5.2012 NOVINKA Trvalý odkaz

Blog jsem si vytvořil, abych mohl publikovat mé zkušenosti, nápady a zážitky z lovu přívlačí..

První článek

2.5.2012 NOVINKA Trvalý odkaz

Toto je Váš první článek, změnit či smazat jej můžete v Administrační části blogu.
Odkaz do Adminu naleznete po přihlášení vždy v dolní části svého blogu. Nápovědu k používání blogu naleznete na blog.mrk.cz.

Hezký den.